převod mezi pdf a docx

Převody a ukládání formátů - PDF, DOC a DOCX

Ať už potřebujete uložit vaší práci do formátu PDF a váš program nebo verze programu to neumožnuje nebo jen nevíte jak na to, vše se v článku dozvíte. Dozvíte se dokonce mnohem víc! Třeba jak je to s ukládáním do PDF v Microsoft office 2007, jaký je rozdíl mezi DOC a DOCX, proč a kdy je dobré nebo spíše nutné ukládat do souboru PDF a jaké má takový soubor hlavní výhody. Dále samozřejmě zjistíte i pravý opak – Máte soubor PDF, ale potřebujete ho převést do souboru DOC / DOCX (Soubory aplikace Microsoft Word). Tak pojďme na to.

 S jakými textovými soubory budeme pracovat

Pracovat budeme pouze s textovými soubory, jelikož zde se převody a ukládání do PDF využije nejčastěji. Pokud byste se ocitli v situaci, že byste potřebovali uložit například tabulku (např. Microsoft Excel) nebo prezentaci (např. Microsoft PowerPoint) – volte stejný potup jako u textových souborů, je totiž ve většině případů stejný ;-).

Microsoft Word

Nejčastěji používaná textová aplikace je bezesporu Microsoft Word. Té se v tomto článku budeme věnovat nejvíce. Je to sice program placený, ale jsem názoru, že je lepší si připlatit za tento program, než používat programy zdarma, které často nesplňují veškeré potřebné možnosti a nastavení. Stáhnout si ho můžete na zkoušku třeba zde. 60 dní s ním můžete fungovat a pak se rozmyslet, zdali si ho zakoupíte či nikoliv.

Soubory Microsoft word

 • .DOC – Textový soubor aplikace Microsoft Word 2003 a nižší. (s verzí 2003 se možná ještě někde zřídka setkáte, s nižší pochybuji)
 • .DOCX – Textový soubor aplikace Microsoft Word 2007 a vyšší.

Doc vs Docx

Možná se ptáte, proč vlastně Microsoft začal používat nový soubor DOCX. Jediné co to pro uživatele znamená, jsou komplikace při kompabilitě a znemožnění otevřít novější soubor Docx ve starších verzích programu. Nejvhodnější vysvětlení je kompabilita, velký skok ve vývoji programu a marketing. Microsoft Office 2007 a novější jsou již na první pohled dost odlišné od starších verzí, mnohem rozsáhlejší a po chvilce užívání zjistíte, že i mnohem jednodušší a příjemnější pro práci. Taková změna nese i rozdílnou kompabilitu. Tato změna navíc krásně podpoří marketingovou část a potřebu uživatelů kupovat nový produkt. Z těchto důvodů se dá zcela jasně pochopit, proč Microsoft tuto změnu podnikl.

Libre Office

Pokud nepotřebujete textovou aplikaci ke složitějším projektům, kterými může být například bakalářská práce nebo diplomová práce… Může postačit program Libre Office. V případě, že byste se rozhodli tento program využít i na takto složitější projekty, nechte si pak od nás práci raději zformátovat :-). Je ke stažení zcela zdarma a je zde také možnost uložit soubor ve formátu PDF.

 • .Odt – Textový soubor volně stažitelného softwaru Libre Office

PDF

Portable Document Format – Přenosný formát dokumentů. Tento soubor / formát byl vyvinut firmou Adobe a slouží pro ukládání dokumentů, které se nezávisle na softwaru nebo hardwaru zobrazí vždy stejně. Nejčastější použití je po dokončení textových a grafických dokumentů. Máme pak jistotu, že adresát nebo tiskárna obdrží soubor, který nelze nijak měnit a vypadá přesně tak, jak jsme ho odeslali. Pro prohlížení PDF souborů doporučuji zvolit rovnou vývojářskou firmu - Adobe Acrobat Reader / Adobe Reader

Proč ukládat do PDF

Protože co je uloženo v PDF, to už tak zůstane. Každý počítač, který má možnost otevřít formát PDF, otevře tento soubor stejně. Nic se nerozhodí, nezmění, nezničí. Žádná strana se nemůže vymlouvat: „Já jsem to naformátoval správně, nemůžu za to, že se text ve tvém počítači rozhodil“ – Můžete! Měli jste soubor poslat v PDF :-). To je základní výhoda souboru PDF.

Další výhody jsou
 • Prohlížeč souborů PDF je zdarma – Program od společnosti Adobe si můžete stáhnout zde.
 • Adresát nemusí mít vhodný program pro otevření souboru – Mám na mysli například Microsoft Office. Program na otevření souboru PDF (Adobe Acrobat Reader) sice mít také nemusí, ale může si ho jednoduše a zdarma stáhnout a nainstalovat.
 • Program toho moc neumí – A to je v toto případě vlastně výhoda. Základní verze umí především rychle vyhledávat v textu a tisknout. Nic víc od programu stejně není potřeba.

Jaký zvolit program pro převod Doc / Docx na PFD

A jak tedy na ten převod?

Docx na PDF

 • Pokud máte Microsoft Office 2010 a novější, máte vyhráno. Stačí tento postup:

Otevřete soubor v aplikaci Word a dáte -> Soubor -> Uložit jako -> vyberete místo -> Uložit jako typ -> Formát PDF. A je hotovo.

 • Pokud máte Microsoft Office 2007 – Situace může být stejná, ale musíte si stáhnout a nainstalovat doplněk. Doplněk k programu si můžete stáhnout zde: https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspx?id=7. Pak již stačí doplněk nainstalovat a můžete ukládat stejně jako ve verzi 2010.
 • Pokud stále používáte Microsoft Office 2003 – Zde je to na delší povídání. Lépe řečeno na delší instalaci. Dobrou zprávou je, že i zde se dá nainstalovat doplněk a můžete ukládat do PDF i v Microsoft Word 2003. Doplněk se přesněji jmenuje PDFCreatortady máte návod na instalaci. Po jeho instalaci je situace trošku jiná, než u novějších verzí. Zde si klikněte pro postup.      

Žádný z výše zmiňovaných programů nemám / nechci stahovat / nechci kupovat.

Pak je možné že budete mít nějaký další program, co umí ukládat daný soubor do formátu PDF. Ale to já bohužel nevím :-). Řeknu vám ale alternativy, které můžete využít každý z vás! Dokonce budou fungovat i když nebudete mít program žádný! Jsou to webové aplikace!

Webové aplikace pro převod

Občas je toto nejrychlejší řešení. Stačí mít přístup k internetu a nemusíte nic stahovat, instalovat či kupovat. Nevýhoda ovšem je, že často musíte poskytnout e-mail, na který převedený (zkonvertovaný) soubor dorazí a vy už nevíte, kdo bude mít váš e-mail k dispozici. Další nevýhoda je, že váš soubor dáváte na internet a opět nevíte, do jakých rukou se může soubor dostat. Osobně jsem s tím nikdy problém neměl, ani jsem nikdy nepřeváděl tímto způsobem dokumenty, které by znamenali tragédii, kdyby si je přečetl nebo nějakým způsobem zneužil někdo jiný. Je ovšem důležité mít tuto informaci na paměti. Například u závěrečných vysokoškolských prací už byl se zneužití lehce bál. Pokud se rozhodnete využít tuto metodu, můžete zkusit něco z mého výběru.

Mezi mé oblíbené webové stránky pro převod textových souborů (doc / docx) na PDF jsou:

http://smallpdf.com/word-to-pdf - Rychlé, pohodlné, zdarma a nemusíte zadávat svůj email. Stačí přetáhnout soubor, počkat na převod a dát „download File“. Co víc si přát.

https://www.freepdfconvert.com/ - v podstatě úplně stejné jako předešlá varianta, akorát s tou nevýhodou, že zde musíte zadávat e-mail. Někomu zde může připadat přehlednější prostředí, proto jsem do výběru zařadil i tuto webovou stránku.

Existuje ještě spousta dalších webových stránek, které poskytují podobné služby. Po zkušenosti s weby, které jsem vybral, ale nevidím důvod, proč je zkoušet, vyhledávat či doporučovat.

Webové aplikace pro převod PDF na DOC / DOCX

Zde pozor! Jediný výše zmiňovaný program, který toto umí je Adobe Acrobat Reader – ale pouze v rozšířené verzi. Ta nyní stojí 18 Euro měsíčně.

ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI stahovat programy zdarma, které slibují, že vám soubor z PDF do DOC / DOCX převedou. Většinou neudělají vůbec nic a akorát si počítač zanesete nebo soubor sice převedou, ale špatně, s chybami nebo s reklamním znakem. Pokud znáte program, který byste pro tento převod doporučili, NAPIŠTE HO DO KOMENTÁŘE.

V případě potřeby převodu Z PDF tedy rozhodně radím volit webové stránky, které vám vše převedou zdarma. S kvalitou převodu je to zde mnohem složitější, než když převádíme NA SOUBOR PDF. Vždy si proto soubor zkontrolujte a popřípadě chyby a špatný formát opravte.

Webové stránky, které bych zde doporučil jsou opět:

http://smallpdf.com/word-to-pdf

Možnost převodu

 • PDF to Word / Word to PDF
 • PDF to Excel / Excel to PDF
 • PDF to JPG / JPG to PDF
 • PDF to PPT / PPT to PDF

https://www.freepdfconvert.com/

Možnost převodu

 • PDF to Word
 • PDF to Excel
 • PDF to Powerpoint
 • PDF to Image

Závěrem

Děkuji za přečtení článku a doufám, že vám předal spoustu nových informací a zodpověděl vaše otázky. Budu rád za sdílení, hodnocení nebo komentář – například, jakým způsobem převádíte soubory vy nebo jestli znáte lepší metodu, než jsem zde popsal. Mějte na paměti, že pokud nevlastníte žádný vhodný textový program, vždy vám soubor převedou webové aplikace, které jsem ve článku zmínil. Nesnažte se instalovat freewarové programy pro převod, protože způsobí víc škody, než užitku. Čtěte více zajímavostí na těchto stránkách a v případě potřeby si nechte zformátovat vaší práci ;-) 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.81 (8 Votes)


Kontaktujte nás

+420 736 729 646
Otevřeno NONSTOP (tel/mail)
Václavské náměstí 808/66 - Praha 1 - 110 00
Ičo: 04484631

Poslední komentáře

Antonín View comment

Dobrý den, jelikož nikde není uveden rok vydání ani autorské právo (copyright) v patičce ...

Antonín View comment

Dobrý den, rozdělit to můžete, ale číslování zanechte jednotné. Tedy pokračujte i po r ...