Užívání pomlčky a spojovníku je častým problémem studentů při psaní seminárních, bakalářských, diplomových či jiných odborných prací. Pojďme si tedy jejich použití v textu stručně a srozumitelně vysvětlit.
Pomlčka versus spojovník
Pomlčka
Pomlčka (–) je dlouhá vodorovná čára. Nejčastěji se používá pro oddělení části věty, v rámci vyjádření rozsahu zastupuje slovo až, její užití je časté také při psaní finanční částky, lze ji použít místo čárky, pro vyjádření geografického rozsahu či pro zápis kalendářního data. Pokud pomlčka zastupuje až nebo proti (versus) a oba jí oddělené výrazy jsou jednoslovné, pak ji mezerami neoddělujeme.
Příklady užití pomlčky:
- Celý interiér nově zrekonstruovaného bytu budeme ladit do dvou barev - bílé a černé.
- Vypracování tohoto domácího úkolu potrvá zhruba 15–20 minut.
- První světová válka probíhala v letech 1914–1918.
- Otevírací doba nedaleké prodejny s potravinami je 8–18 h.
- Nákup nových učebnic a psacích potřeb vyšel celkem na 650,–
- Tato mince – ražená v 17. století – je stále velice zachovalá.
- Včera jsme sledovali derby Sparta–Slavie.
- Dnes jsem jel vlakem Praha–Brno (ovšem Praha-východ je již spojovník - viz níže).
- 1–4. 5. 2020 budeme na dovolené v Chorvatsku (krátký zápis kalendářního data).
- 5. 2020 – 4. 5. 2020 bude knihovna z důvodu rekonstrukce zavřená (celý zápis kalendářního data, zde nezapomenout na mezery).
! Pozor u citací: (Dvorský, 2019, s. 19–23).
! Pozor u výčtů: vždy používat pomlčku, nikoliv spojovník.
Spojovník
Spojovník (-) je krátká vodorovná čára. Vyjadřujeme jím úzký vztah dvou slov, používáme ho také u jejich dělení na konci řádku. Dále se píše v těsných spojeních místních jmen a názvů či u některých cizích jmen. Neoddělujeme ho mezerami.
Příklady užití spojovníků:
- V rámci střední školy jsem se rozhodl studovat obor kuchař-číšník. Dům, ve kterém jsme s mým bratrem v dětství bydleli, byl modro-bílý.
- Místem konání turnaje ve stolním tenisu byl Frýdek-Místek. Lokalita našeho ubytování je Brno-město. Praha-východ je okres ve Středočeském kraji.
- Marie Curie-Skłodowska se zabývala výzkumy v oblasti fyziky a chemie.
- Mao Ce-tung zemřel v roce 1976.
! Pozor u kódů: ISBN 978-12-332-2145-4.
! Pozor u kalendářních dat v sestupném formátu: 2020-02-11.
Více o problematice jak správně citovat si můžete přečíst v článku "Citace internetových zdrojů: Jak citovat webové stránky?".
Jak jednoduše napsat pomlčku a spojovník?
Když už víme, jak pomlčku a spojovník používat, je třeba si říct, jak daný znak zapsat. Pomlčku zapíšeme pomocí stisku levé klávesy Alt + 0150. Znak pro spojovník bývá umístěný na klávesnici vedle pravého shiftu. Nebo si stačí pomlčku či spojovník zkopírovat například zde z článku. Mimo základní pomlčku a spojovník se vám také mohou hodit jiné znaky a symboly, které můžete při psaní vaší práce použít.
A kdy nepoužijeme ani pomlčku, ani spojovník?
Ani jeden z těchto znaků nepoužíváme u jmen, která se skládají ze dvou příjmení. Dříve se u nich spojovník používal, v současné době již ne. Dále tyto znaky nepoužíváme v případech, kdy je druhý člen členem určujícím:
- Karel Havlíček Borovský byl český básník, novinář a politik.
- Hřib satan je v syrovém stavu jedovatý. Živil se jako učitel matematik.
Chcete mít jistotu, že jsou ve vaší práci nejen spojovníky a pomlčky správně napsané? Využijte naši korekturu a stylistiku textu!
{mainvote}
Všichni Vám - moc děkujeme.